Committees

Organizing Committee

Steering Committee

Scientific Committee

  • Christophe Andrieu (UK, Bristol)
  • Andrea Barth (Germany, Stuttgart)
  • Zdravko Botev (Australia, University of New South Wales)
  • Hector Cancela (Uruguay, University of the Republic)
  • Frédéric Cérou (France, Inria)
  • Nicolas Chopin (France, ENSAE)
  • Ronald Cools (Belgium, KU Leuven)
  • Josef Dick (Australia, University of New South Wales)
  • Arnaud Doucet (UK, Oxford)
  • Stefan Geiss (Finland, Jyväskylä)
  • Mike Giles (UK, Oxford)
  • Mark Girolami (UK, The University of Warwick)
  • Paul Glasserman (USA, Columbia)
  • Michael Gnewuch (Germany, Osnabruck)
  • Emmanuel Gobet (France, Ecole Polytechnique)
  • Takashi Goda (Japan, The University of Tokyo)
  • Arnaud Guyader (France, Université Pierre et Marie Curie)
  • Stefan Heinrich (Germany, Universität Kaiserslautern)
  • Fred J. Hickernell (USA, Illinois Institute of Technology)
  • Aicke Hinrichs (Austria, JKU Linz)
  • Wenzel Jakob (Switzerland, ETH and Disney)
  • Bert Kappen (Netherlands, Radboud)
  • Alexander Keller (Germany, NVIDIA)
  • Dirk Kroese (Australia, U Queensland)
  • Frances Kuo (Australia, University of New South Wales)
  • Gerhard Larcher (Austria, JKU Linz)
  • Christian Lecot (France, Univ. Savoie)
  • Pierre L’Ecuyer (Canada, Université de Montréal)
  • Christiane Lemieux (Canada, Waterloo)
  • Gunther Leobacher (Austria, Graz)
  • Faming Liang (USA, U Florida, Gainesville)
  • Makoto Matsumoto (Japan, Hiroshima)
  • Eric Moulines (France, Ecole Polytechnique)
  • Thomas Mueller-Gronbach (Germany, Passau)
  • Andreas Neuenkirch (Germany, Mannheim)
  • Harald Niederreiter (Austria, Austrian Academy of Sciences)
  • Erich Novak (Germany, Friedrich Schiller University, Jena)
  • Dirk Nuyens (Belgium, KU Leuven)
  • Gilles Pagès (France, UPMC)
  • Gareth Peters (UK, University College London)
  • Friedrich Pillichshammer (Austria, Johannes Kepler Universität Linz)
  • Mike Pitt (UK, KCL)
  • Sebastian Reich (Germany, Potsdam)
  • Klaus Ritter (Germany, Kaiserslauten)
  • Gerardo Rubino  (France, Inria)
  • Wolfgang Schmid (Austria, Salzburg)
  • Ian Sloan (Australia, University of New South Wales)
  • Lukasz Szpruch (UK, Edinburgh)
  • Aretha Teckentrup (UK, Edinburgh)
  • Raul Tempone  (Germany, Aachen)
  • Bruno Tuffin (France, INRIA)
  • Grzegorz Wasilkowski (USA, U Kentucky)
  • Henryk Wozniakowski (USA, Columbia and Poland, Warsaw)

 

List of site pages